Damska treść

Co to jest choroba Hashimoto?

Choroba szczególnie dotykająca kobiet. Przewlekłe zapalenie tarczycy czyli popularnie nazywana hashimoto może dotyczyć nie tylko kobiet lecz to one najczęściej na nią chorują. Leczenie polega na eliminacji skutków, a nie przyczyny choroby. Do głównych objawów zachorowania należą: sucha skóra, ciągłe zmęczenie, podwyższony poziom cholesterolu, ale także i obfite miesiączki. Czym jest choroba Hashimoto oraz jak ją leczyć?

Co to jest Hashimoto?

Inne nazwy choroby Hashimoto to przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy. Jest to choroba z autoagresją co oznacza ,że organizm przeciwstawia się samemu sobie. Z nieznanego powodu układ odpornościowy rozpoznaje białka tarczycowe jako wrogie i niszczy je zatrzymując synteze hormonów tarczycy poprzez uposledzanie odpowiedzialnego za to enzymu. Szczególnie narażone na zachorowanie są dojrzałe kobiety, osoby z cukrzycą typu 1. oraz te w których rodzinach występowały już choroby tarczycowe.

Objawy

Choroba może mieć przebieg całkowicie bezobjawowy przez co osoby chorujące mogą być tego nieświadome. Może także przebiegać tworząc widoczną wolę w okolicach szyji. Twarde zgrubienie może czasem boleć przy dotyku,a w skrajnych wypadkach powodować uczucie naciskania na gardło. Do objawów, po których można wnioskować chorobę hashimoto należą:

  1. Bóle mięśni i stawów,
  2. Senność,
  3. Nieustanne poczucie zmęczenia,
  4. Zmiana nastrojów,
  5. Skłonność do depresji,
  6. Nieuzasadnione tycie,
  7. Wypadanie włosów.

Nierzadko objawy są mylone z innymi chorobami lub bagatelizowane. Zawsze powinno się pamiętać o tym, że tarczyca jest gruczołem, którego hormony odpowiadają za wiele czynników w organiźmie.

Jakie badania?

Prawidłowo zdiagnozować chorobę potrafi endokrynolog. Zleca on także badania krwi, które za zadanie mają określić ilość hormonu TSH w krwioobiegu. Podwyższone hormonu przysadkowego TSH świadczy o niedoczynności tarczycy. Żeby podać ostateczną diagnozę należy wykonać jeszcze badanie poziomu przeciwciał tarczycowych we krwi. Ich obecność w układzie krwionośnym potwierdza występowanie choroby Hashimoto.

Leczenie

Niestety nie istnieje lekarstwo, które całkowicie uleczałoby chorobę Hashimoto. Leczenie polega na minimalizowaniu objawów. Lekarz może zlecić codzienne przyjmowanie hormonów tarczycy. Niestety większośc chorych jest zmuszona do przyjmowania leków do końca życia. Osoby chore powinny także mieć specjalna dietę. 

Hashimoto jest przypadłością krępującą gdyż może powodować nieestetyczne zmiany w naszym organiźmie. Regularne badania oraz zażywanie leków pozwoli kontrolować przebieg choroby i przeciwdziałać jej objawom.

Powiązane artykuły

Wskazówki dla kobiet mających problem z nietrzymaniem moczu po porodzie

Przyjście na świat dziecka wywraca do góry nogami nie tylko dotychczasowe życie rodziców, ale też zaburza funkcjonowanie organizmu świeżo upieczonej mamy. Czas ciąży jest dużym wyzwaniem dla kobiec...

25 styczeń 2022 /
PM
Czytaj więcej

Obniżanie narządów rodnych - kogo dotyczy to schorzenie?

Obniżanie się narządów rodnych to schorzenie, które dotyczy kobiet w okresie menopauzalnym lub kobiet, które mają za sobą trudne lub liczne porody. Na czym polega schorzenie i jak można je leczyć?

5 styczeń 2021 /
ID
Czytaj więcej

Atopowe zapalenie skóry

Zdarza się, że łuszczenie skóry głowy nie jest klasycznym łupieżem. Tak naprawdę istnieje szereg problemów zdrowotnych związanych ze skórą, które wyglądają jak intensywny łupież, ale nim nie są. Na...

25 maj 2020 /
ID
Czytaj więcej