Pielęgnacja stóp - jak to zrobić dobrze?

Autor: MP
Pielęgnacja stóp - jak to zrobić dobrze?

Przez większą część roku zakrywamy nasze stopy w ciężkich, zimowych butach lub w wygodnym sportowy obuwiu. Przez to, że stopy nie są tak często eksponowane, można by pomyśleć, że nikt nie zauważy, że są niezadbane. Ale ich kondycja powinna być dla nas ważna. Jak więc zadbać o stopy?

Na stopach opiera się ciężar całego naszego ciała. Najczęściej nasze zainteresowanie kondycją stóp kończy się na pomalowaniu paznokci. Tymczasem, żeby paznokcie wyglądały naprawdę ładnie, ich otoczenie - czyli cała stopa - powinna być odpowiednio zadbana. Nawilżanie, peelingowanie, czy zapobieganie odciskom.

Najczęstsze problemy stóp i jak z nimi walczyć?

Odciski

Skóra na stopach jest dość gruba, dlatego trudniejsze jest jej dokładne nawilżenie. W efekcie tego częstym problemem stóp są odciski. Są to zrogowacenia skóry, które formują różne kształty i sprawiają ogromny dyskomfort, gdy stopę z odciskiem okala but czy nawet skarpetka. W takiej sytuacji najlepiej jest dokładnie wymoczyć stopy, wysuszyć, a na obolałe miejsce przykleić plaster. Po kilku dniach ponownie przygotuj osobną kąpiel dla stóp i zetrzyj delikatnie tarką zrogowaciałą skórę naokoło odcisku.

Pękające pięty

Brak odpowiedniego nawilżenia i szybko rogowający naskórek jest przyczyną także pękających pięt. Innym źródłem tego problemu może być niedobór witaminy A. Po codziennej kąpieli i delikatnym starciu zrogowaciałego naskórka koniecznie nałóż krem pielęgnacyjny przeznaczony do pękających pięt. Zamiennikiem kremu może być również witamina A+E w kapsułkach. Dla wzmocnienia kuracji nałóż na stopy bawełniane skarpetki, które dodatkowo ogrzeją stopy, a wtedy krem lub zawartość kapsułek będą mogły łatwiej wniknąć w skórę. 

Nawilżanie stóp to podstawa

Jeśli pominiemy kremowanie stóp w codziennej pielęgnacji, tym trudniej będzie uchronić się przed szybkim rogowaceniem naskórka. Dlatego nakładaj krem na stopy chociaż raz dziennie - najwygodniej i najbardziej efektywnie będzie robić to po wieczornej kąpieli. Na odmoczone i nakremowane stopy załóż skarpetki. Twoje stopy będą intensywnie się regenerowały i piękniały w nocy, gdy Ty będziesz słodko spać.

KOMENTARZE (0)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany ani zapisany w żadnej bazie.