Krótka historia perfum

Autor: PR
Krótka historia perfum

Perfumy towarzyszą nam praktycznie każdego dnia. Ale mało kto zdaje sobie sprawę co tak naprawdę oznacza ta nazwa. „Per fumum” to połączenie dwóch łacińskich słów, które w wolnym tłumaczeniu oznacza poprzez dym. I właśnie w trakcie palenia ognisk tworzyły się pierwsze mieszanki zapachowe. Do ognia wrzucano zioła czy wonne gałązki. Zapach bardzo często miał znaczenie religijne. Dawniej wierzono, że dym z szałwii oczyszcza nie tylko aurę w domu, ale i ludzką duszę...

Z perfumami przez historię

O pierwszych perfumach wzmiankowana już w Starożytnym Egipcie. Oczywiście piękne kompozycje zapachowe były dostępne jedynie dla najbogatszych. Arystokracji czy wysokich rangą kapłanów. Ale należy nadmienić, że perfumy odgrywały bardzo ważną rolę nie tylko w codziennych rytuałach pielęgnacyjnych, ale też w życiu religijnym.

Perfumowanie ciała było jednym z etapów balsamowania. Tylko idealnie zachowane szczątki doczesne pozwalały przekroczyć bramy zaświatów...

Warto wiedzieć, że w Starożytności, jak i w Średniowieczu perfumom przypasywano właściwości pro zdrowotne. Uważano, że ich zapach odpędza złe powietrze, czyli różnego rodzaju choroby zakaźne. Czy ta metoda działała? Raczej wątpliwe, ale przynajmniej nie była uciążliwa dla potencjalnych pacjentów.

Zapach zamiast wody!

Na przełomie Średniowiecza i Renesansu ludzie zaczęli zastępować perfumami mycie. Stąd prawdopodobnie wzięło się powiedzenie, że częste mycie skraca życie. Z drugiej strony jest w nim trochę prawdy... Dawniej domy były zdecydowanie gorzej ogrzewane, a ich mieszkańcy ciągle narażeni na przeciągi. Zwykłe przeziębienie bardzo łatwo mogło stać się przyczyną zgonu. Nic dziwnego, że masowo rezygnowano z mycia się.

Bogatsze warstwy społeczeństwa walczyły z odorem niemytego ciała właśnie za pomocą perfum. Ich aromat musiał być niezwykle ciężki i bogaty. Co ciekawe zwyczaj regularnego mycia upowszechnił się na dobre dopiero w XX wieku!

Skok we współczesność

Nowoczesne perfumy to udany mariaż substancji pochodzenia naturalnego i tych syntetycznych. W XX wieku pojawiły się ikoniczne zapachy, takie jak Chanel Chanel N˚5...

Jak znaleźć idealne perfumy dla siebie?

Współcześnie mamy mamy dostęp wielu rodzajów zapachów, tych tańszych i droższych. Nic dziwnego, że znalezienie tych idealnych perfum może sprawiać nam spore kłopoty. Dlatego warto skorzystać z oferty sklepu Perfumy.pl.

To miejsce zadowoli nawet najwybredniejszych koneserów pięknych zapachów z całego świata. Każdy znajdzie coś dla siebie.

KOMENTARZE (0)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany ani zapisany w żadnej bazie.