Szyszki chmielu pomogą Ci zadbać o skórę

Autor: IS
Szyszki chmielu pomogą Ci zadbać o skórę

Szyszki chmielu zawierają ksantohumol, który jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, zapobiega starzeniu się oraz wspomaga gojenie ran. Polacy odkryli, jak można uzyskać ten związek w niemal czystej postaci.

Właściwości lecznicze chmielu

Ksantohumol to związek z grupy flawonoidów, który występuje w szyszkach chmielu. Ma silne właściwości antyoksydacyjne, jest antykancerogenny, przeciwbakteryjny, przeciwwirusowy i antymalaryczny. Ma również zastosowanie w leczeniu m.in. białaczki i raka prostaty. Chroni również przed osłabieniem włókien kolagenu, które są odpowiedzialne za gojenie ran. Zaburzenia w wytwarzaniu kolagenu powodują tworzenie się zmarszczek, rozstępy skórne oraz cellulit. Ksantohumol poprawia strukturę i jędrność skóry, dlatego może być wykorzystywany w wielu dziedzinach kosmetologii i medycyny. 

Jak otrzymać czysty ksantohumol?

Jest to niestety trudne i kosztowne. Kosmetolog Paulina Stopczyk oraz Aneta Czaplicka ze start-upu DermoTech Beauty badały możliwości zastosowania ksantohumolu w kosmetykach. We współpracy z toruńskim laboratorium opracowana została metoda syntezy ksantohumolu, która umożliwia otrzymywanie czystej próbki, która w 99% składa się z ksantohumolu. W trakcie dalszych badań okazało się, że ksantohumol nie jest stabilny w środowisku wodnym. Ostatecznie udało się opracować autorski kompleks ksantohumolu, co pozwoliło na wykorzystanie go do produkcji kosmetyków.

Kosmetyki z ksantohumolem

Kosmetyki wykorzystujące właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i antyoksydacyjne ksantohumolu będą przeznaczone przede wszystkim dla gabinetów medycy estetycznej oraz dla gabinetów kosmetycznych. Start-up DermoTech Beauty planuje wykorzystać wszystkie możliwe właściwości ksantohumolu. Twórcy kompleksu ksantohumolu czekają na potwierdzenie badań, dzięki którym możliwe będzie wprowadzenie produktu na rynek kosmetyczny.

KOMENTARZE (0)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany ani zapisany w żadnej bazie.