Zmiany trądzikowe.

Autor: AG
Zmiany trądzikowe.

Niewłaściwa dieta a zmiany tądzikowe.

1. Przyczyny powstawania trądziku, czyli skąd biorą się niedoskonałości skóry.


Która z nas, w swoim szalonym, pełnym wyzwań życiu, nie zmagała się z uporczywym trądzikiem. Pojawia się on zawsze przed najważniejszymi wydarzeniami, takimi jak pierwsza randka, urodziny czy szkolna dyskoteka, na której będzie czekał ten jeden jedyny. A Ty znowu będziesz unikała jego spojrzenia, zażenowana niechcianym gościem na Twojej twarzy, w postaci okropnego wyprysku i prawdopodobnie stracisz kolejną szansę na ognisty romans. Zastanawiasz się pewnie, kiedy skończy się Twoja nierówna walka z niedoskonałościami, jednak trwać ona może przez kilka długich lat. Nie zwlekaj więc, dowiedz się jak ważna jest pielęgnacja skóry i podejmij stanowcze działania już teraz! Jednak, żeby starania przyniosły pożądany efekt, musisz dokładnie poznać przeciwnika. Trądzik powstaje nie tylko na skutek uwarunkowań genetycznych, zmian hormonalnych, ale także jako wynik stresu czy niezdrowej diety. Gruczoły łojowe odpowiedzialne za wydzielanie łoju chroniącego skórę i włosy przed czynnikami zewnętrznymi, mogą produkować nadmierną ilość sebum. Jego nadmiar powoduje zatykanie porów, a co za tym idzie nagromadzenie się bakterii powodujących trądzik. Powstałe grudki, często bolesne i zawierające ropę, mogą powodować nieestetyczne zaczerwienienia na twarzy, jeśli nie są odpowiednio leczone. Przyczyn trądziku może być wiele, na przykład zaburzenia związane z cyklem miesiączkowym, niewłaściwie stosowane leki, otyłość, ale dużą rolę odgrywa również stres i niewłaściwa dieta.

2. Błędy pielęgnacji, czyli co robimy źle.


Nasza cera dzieli się na trzy podstawowe rodzaje, czyli tłustą, suchą i wrażliwą. Ważne jest więc, aby odpowiednio dobierać środki pielęgnujące naszą wizytówkę, jaką przecież jest twarz. Oczyszczając ją płynem micelarnym, bądź mleczkiem, często zapominamy o szyi i okolicach dekoltu, co jest podstawowym błędem. Pamiętajmy więc, żeby z równą dbałością nakładać krem również na te obszary. Należy stosować kosmetyki przeznaczone dla Twojego typu skóry, najlepiej na bazie składników naturalnych. Im mniej chemikaliów w produkcie, tym szczęśliwsza skóra, a swoją wdzięczność okaże Ci zdrowym wyglądem. Nie bój się zasięgnąć opinii dermatologa odnośnie kosmetyków zalecanych dla Twojej aksamitnej skóry. Ze swoją wiedzą i doświadczeniem, zapewne mądrze doradzi Ci, z jakich praktyk zrezygnować, aby uzyskać nieskazitelne efekty. Następną rzeczą, o której powinnyśmy pamiętać jest ochrona przed promieniami UV, bo choć słoneczko posiada zbawienny wpływ na nasze samopoczucie, jego nadmiar może prowadzić do nieprzyjemnych zmian skórnych. Nakładajmy więc kremy z filtrem podczas dłuższej ekspozycji twarzy na słońce, również zimą, kiedy nie wydaje się ono tak ostre. Musimy zdać sobie też sprawę, jak ogromną rolę w zwalczaniu trądziku odgrywa zdrowa dieta. Słodycze oraz słone przekąski prowadzą do nadprodukcji sebum, tak samo jak wszelkie wysoko przetworzone produkty posiadające długą datę spożycia. Wystrzegajmy się więc wszelkich gotowych potraw, śmieciowego jedzenia, które jedynie świetnie smakuje, ale na przestrzeni lat powoduje ogromne szkody w organiźmie. Zapomnijmy więc o potrawach ociekających tłuszczem, a także o wszelkich używkach nasilających powstawanie wyprysków jak alkohol, czy odbierających skórze blask i zdrowy kolor papierosach. Zmiana nawyków żywieniowych to ciężki orzech do zgryzienia, jednak przy odrobinie samozaparcia z pewnością się uda. Większość celebrytów przerzuca się na zdrową dietę wspomaganą ćwiczeniami fizycznymi, zdając sobie sprawę, że dzięki temu czeka ich dłuższe i przyjemniejsze życie. Nie zwlekaj więc dłużej z decyzą, a napewno nie pożałujesz!

3. Sposoby na walkę z trądzikiem, czyli jak się przygotować do ataku.


Sposobów jest wiele. Od najprostszych, domowych, przez farmakologiczne, aż do skomplikowanych i często bolesnych zabiegów estetycznych. Zacznij więc od tych prostszych, naturalnych metod, zanim wytoczysz ciężką artylerię. Na początek udaj się do polecanego dermatologa, aby postawił właściwą diagnozę. Będziesz miała wtedy pewność z jakim przeciwnikiem się mierzysz, a to już połowa sukcesu. Lekarz zapewne poleci Ci zestaw kosmetyków do mycia i pielęgnacji. Zanim jednak wykupisz w szale połowę apteki, sprawdź dokładnie opinie proponowanych produktów i wybierz mądrze te, które są na bazie składników naturalnych. Pamiętaj też, że nadmiar stosowanych specyfików nie jest właściwym wyborem, gdyż skóra musi mieć czas na oddech i naturalną regenerację. Zaczerpnij opinii koleżanek oraz doświadczenia rodziców, a także babci, która może być w posiadaniu świetnych przepisów na leki domowej roboty. Doskonałym przykładem może być płyn łagodzący zaczerwienienia zrobiony zaledwie z dwóch składników - szklanki zaparzonego rumianku i dwóch łyżeczek soku z cytryny. Nasączając nim wacik i przemywając skórę dwa razy dziennie, możesz osiągnąć zniewalające efekty niskim kosztem. Tak samo skuteczna może okazać się maseczka z mieszanki jogurtu naturalnego i startego ogórka. Domowych mikstur jest wiele, a pozwalają one osiągnąć nieraz lepsze efekty od drogich kosmetyków renomowanych firm. Szukaj wytrwale i testuj z głową, tworząc unikalny zestaw kosmetyków dla swojej cery, a pożądane efekty na pewno przyjdą z czasem. Pamiętaj, że najlepszym rozwiązaniem jest połączenie sprawdzonych sposobów z odpowiednią dietą, a w mgnieniu oka Twoja skóra stanie się zniewalająca i już nigdy więcej nie stracisz swojej szansy na pracę marzeń, czy towarzystwo pięknego amanta. Pielęgnacja skóry to istotny element każdego dnia, więc nie poddawaj się w walce i nie pozwól, by dopadły Cię kompleksy.

KOMENTARZE (0)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany ani zapisany w żadnej bazie.