Atopowe zapalenie skóry

Autor: ID
Atopowe zapalenie skóry

Zdarza się, że łuszczenie skóry głowy nie jest klasycznym łupieżem. Tak naprawdę istnieje szereg problemów zdrowotnych związanych ze skórą, które wyglądają jak intensywny łupież, ale nim nie są. Najczęściej powie nam o tym fakt, że na łuszczenie nie działa żaden szampon przeciwłupieżowy. 

Atopowe zapalenie skóry - objawy 

Jedną z częściej spotykanych chorób skóry głowy, które mogą dawać objawy takie jak łupież to atopowe zapalenie skóry głowy. Jest to schorzenie kwalifikujące się do wizyty u lekarza dermatologa, który zaleci nam stosowanie odpowiednich lekarstw oraz preparatów do nakładania bezpośrednio na skórę głowy. AZS, czyli egzema to schorzenie, które ma swoje okresy wyciszenia i nawroty. Jest to schorzenie o tle alergicznym. Diagnozuje się je już u dzieci w wieku kilku miesięcy. Często towarzyszy alergii pokarmowej. Czynnikiem całkowicie indywidualnym jest umiejscowienie występowania tej choroby. U jednych największe objawy mogą występować u zgięciu kolan, łokci i na stopach. U innych na głowie, na skórze twarzy (szczególnie na brwiach). 

Atopowe zapalenie skóry - przyczyny

Skąd bierze się atopowe zapalenie skóry? Niestety, nie można określić jednej wyraźnej przyczyny narastania schorzenia. Naukowcy często generują badania, z których wynika, że największy wpływ na pojawienie się choroby ma wpływ czynnik genetyczny. Wedle tej teorii AZS powstaje, gdy w organizmie rodzi się nadmierna reakcja immunologiczna w zetknięciu z antygenami. Często problemem jest także przebywanie w niesprzyjającym środowisku, szczególnie w pracy. Jeśli pracujemy w zakładach pracy, w których jest dużo oparów szkodliwych substancji, wówczas jesteśmy bardziej narażeni na możliwość pojawienia się atopowego zapalenia skóry głowy. Objawy AZS nasilają się, gdy rośnie temperatura ciała oraz gdy na zewnątrz panują upały. AZS objawia się również zaczerwienieniem skóry, powracającymi zakażeniami bakteryjnymi, a także swędzeniem skóry. Zdarza się również, że skóra się łuszczy. 

Choroby towarzyszące AZS

AZS towarzyszą nie tylko alergie pokarmowe, ale także katar sienny, zapalenie spojówek oraz astma oskrzelowa. Dorosłe osoby chore na AZS mogą odczuwać często zmęczenie, drażliwość, a także uporczywe poczucie swędzenia skóry. Zdarza się, że objawy AZS nasilają się, gdy jesteśmy zdenerwowani. Dodatkową ciekawostką jest to, że osoby cierpiące na AZS mają uczulenie na wełnę. Dodatkowo, może pojawić się rumień twarzy, a także tak zwany fałd szyjny. Jeśli widzimy wszystkie te objawy (lub tylko ich grupy) należy udać się do lekarza rodzinnego. Lekarz POZ (np. http://cmc-center.pl/lekarze-poz/) pomoże nam wstępnie określić źródło problemów oraz skieruje nas do odpowiedniego specjalisty.

KOMENTARZE (0)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany ani zapisany w żadnej bazie.