Wskazówki dla kobiet mających problem z nietrzymaniem moczu po porodzie

Autor: PM
Wskazówki dla kobiet mających problem z nietrzymaniem moczu po porodzie

Przyjście na świat dziecka wywraca do góry nogami nie tylko dotychczasowe życie rodziców, ale też zaburza funkcjonowanie organizmu świeżo upieczonej mamy. Czas ciąży jest dużym wyzwaniem dla kobiecego ciała, a poród ogromnym wysiłkiem, po którym kanał rodny potrzebuje sporo czasu na regenerację. Połóg to okres, w którym kobieta dochodzi do siebie, jej ciało wraca do trybu funkcjonowania sprzed ciąży. Jednak nie wszystkie czynności wracają do normy w krótkim czasie. Po wielkim wyzwaniu, jakim jest dla kobiety urodzenie dziecka, wiele pań zmaga się z problemem nietrzymania moczu. Dlaczego tak się dzieje?

Nietrzymanie moczu po porodzie

Czynnikami, które mogą spowodować nietrzymanie moczu po ciąży i porodzie to zarówno waga ciężarnej, jak i przede wszystkim zwiększona produkcja progesteronu, co może powodować rozluźnienie mięśni miednicy mniejszej. Nie bez znaczenia jest także waga płodu, rosnąca z każdym tygodniem. W rezultacie do nietrzymania moczu u niektórych kobiet dochodzi już w trzecim trymestrze ciąży. Przydatne okazują się wtedy wkładki urologiczne dla kobiet, które doraźnie łagodzą problem i sprawdzą się przez okres ciąży aż do porodu. Rozluźnione, rozciągnięte mięśnie miednicy powodują problemy z inkontynencją, głównym jednak czynnikiem, przez który kłopoty te się pogłębiają, jest sam poród. Jest to nieprawdopodobny wysiłek fizyczny, a wypieranie płodu przez kanał rodny powoduje osłabienie lub nawet uszkodzenie niektórych tkanek mięśnia dźwigacza odbytu oraz zwieracza cewki moczowej. Sprawę dodatkowo komplikują powikłania okołoporodowe i konieczność interwencji lekarskich już po urodzeniu dziecka. Czas po porodzie jest więc momentem, w którym z inkontynencją zmaga się wiele świeżo upieczonych mam. Wkładki urologiczne damskie pozwalają wtedy przetrwać ten trudny czas.

Wkładki pomocne przy inkontynencji

Nietrzymanie moczu po porodzie ma najczęściej postać wysiłkową, co oznacza, że problem występuje podczas podejmowania wysiłku fizycznego. Dźwiganie jest jednak wpisane w codzienną opiekę nad noworodkiem, co u pań po porodzie może skutkować inkontynencją. Wkładki urologiczne dla kobiet są wówczas najlepszym rozwiązaniem. Zapewnią kobiecie komfort i suchość, ochronią bieliznę przed zabrudzeniem, są łatwo dostępne i bez problemu można je wymienić podczas wizyty w toalecie. Zwykle problem z wysiłkowym nietrzymaniem moczu po porodzie znika po paru tygodniach. Na ten czas wkładki pozwalają rozwiązać problem. Wraz z regeneracją organizmu, odbudową osłabionych czy uszkodzonych struktur oraz stopniowym wzmacnianiem mięśni dna miednicy kłopoty z inkontynencją powinny powoli mijać. Jeżeli jednak problem nie znika, należy umówić się na wizytę do specjalisty.

KOMENTARZE (0)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany ani zapisany w żadnej bazie.