Obniżanie narządów rodnych - kogo dotyczy to schorzenie?

Autor: ID
Obniżanie narządów rodnych - kogo dotyczy to schorzenie?

Obniżanie się narządów rodnych to schorzenie, które dotyczy kobiet w okresie menopauzalnym lub kobiet, które mają za sobą trudne lub liczne porody. Na czym polega schorzenie i jak można je leczyć?

U podłoża obniżania się narządów rodnych leży nieodpowiednie naprężenie mięśni podtrzymujących narządy rodne kobiety. Przyczyną może być uszkodzenie mięśni krocza, do którego najczęściej dochodzi podczas porodu, ale także zaburzenia w gospodarce hormonalnej w okresie menopauzy. 

Obniżanie się narządów rodnych - jakie są możliwe objawy?

Objawy niestety nie są specyficzne. Zaparcia, uczucie nacisku w dolnej części brzucha, a także bóle kręgosłupa w części lędźwiowej, czy też nawracające stany zapalne narządów rodnych to problemy, które mogą być związane z wieloma różnorodnymi chorobami. Jeśli jednak odczuwamy dolegliwości opisane powyżej, bezwzględnie należy udać się na wizytę kontrolną do ginekologa, którego należy poinformować o tym, co nam dolega. Ginekolog Wrocław prywatnie lub na NFZ wypisze nam skierowanie na badania, które pozwolą uzyskać diagnozę. 

Obniżanie się narządów rodnych u kobiet po porodzie

Uszkodzenie mięśni krocza w trakcie porodu i podążające za tym obniżanie się narządów rodnych to częsty problem kobiet, które urodziły wyjątkowo duże dziecko lub u kobiet, których poród przebiegał z komplikacjami. Działaniem zapobiegawczym w tym wypadku może być regularne ćwiczenie mięśni Kegla oraz uczestniczenie w zajęciach typu pilates. Ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy pomogą nie tylko uniknąć problemów z obniżaniem się narządów rodnych, ale także zmniejszają ryzyko wystąpienia problemu nietrzymania moczu w starszym wieku.

Wypadanie pochwy w okresie menopauzy

Obniżenie pochwy u kobiet będących w okresie menopauzy ma podłoże hormonalne (zwykle pojawia się w wyniku niedoboru estrogenów). Gdy obniża się estrogen, zmniejsza się również wydzielanie kolagenu do organizmu. Wskutek zaburzeń gospodarki hormonalnej o takim właśnie charakterze dochodzi do zwiotczenia mięśni i tkanek, których zadaniem jest podtrzymywanie narządów wewnętrznych. Problem zwiotczenia mięśni i podążające za tym obniżanie się macicy i pochwy może być dodatkowo powiększony przez towarzyszącą schorzeniu nadwagę lub częste zaparcia. Kobiety wykonujące pracę fizyczną polegającą na dźwiganiu ciężarów również mają przed sobą zdecydowanie trudniejszą drogę do przebycia, gdy chcą przejść przez leczenie obniżania macicy i pochwy Wrocław. 

Leczenie obniżania się narządów rodnych we Wrocławiu można przeprowadzić u ginekologa specjalizującego się w tej dziedzinie - Maciej Zalewski.

KOMENTARZE (0)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany ani zapisany w żadnej bazie.