Blada twarz - co oznacza i jakie są jej przyczyny?

Autor: IS
Blada twarz - co oznacza i jakie są jej przyczyny?

Blada skóra może mieć różne przyczyny - najczęstszą z nich jest anemia. Jeśli jednak towarzyszą jej inne objawy, może być oznaką znacznie poważniejszej choroby. Do takich objawów zaliczamy m.in. podkrążone oczy, sińce pod oczami czy obrzęki. Dowiedz się, jakie są przyczyny bladości skóry i na jakie choroby może ona wskazywać.

Przyczyny bladej skóry - anemia

Najczęstszą przyczyną bladości skóry jest anemia, czyli choroba, która polega na zmniejszeniu liczby erytrocytów (wartość poniżej normy) lub stężenia hemoglobiny we krwi w przypadku prawidłowej liczby czerwonych krwinek. Do objawów anemii zaliczamy: zawroty głowy, uczucie osłabienia i zmęczenia, bladą i suchą cerę, a także łamliwe i wypadające włosy, oraz problemy z pamięcią i koncentracją. Anemia może przejawiać się również przewlekłą sennością i skłonnością do depresji.

Przyczyny bladej skóry - niedoczynność tarczycy

Przesuszona i blada cera może być również symptomem niedoczynności tarczycy. Szczególnie w przypadku, gdy towarzyszą jej objawy takie jak: silne uczucie głodu, rozdrażnienie i problemy z koncentracją, zlewne poty oraz senność. Charakterystycznymi objawami niedoczynności tarczycy są również: częste zaparcia, bóle stawów i sztywność mięśni, zaburzenia miesiączkowania oraz stałe odczuwanie zimna.

Przyczyny bladej skóry - hipoglikemia

Hipoglikemia, czyli inaczej, niedocukrzenie oznacza niski poziom glukozy we krwi (poniżej 70mg/dl). Objawy tej choroby pojawiają się wraz ze spadkiem poziomu cukru we krwi i postępują stopniowo. Początkowo możemy zaobserwować zlewne poty, przyspieszone bicie serca, osłabienie, niepokój, drażliwość i nerwowość oraz silne poczucie głodu, nudności i wymioty. W późniejszej fazie możemy zaobserwować problemy związane z kojarzeniem i myśleniem, zaburzenia mowy, koordynacji ruchowej i orientacji oraz drgawki i zaburzenia pamięci.

Przyczyny bladej skóry - zaburzenia odżywiania

Blada skóry może również świadczyć o anoreksji lub bulimii. Jednym z objawów anoreksji jest właśnie bladość cery, która może być oznaką niedoboru pierwiastków mineralnych np. żelaza. Mało zróżnicowana dieta uboga w składniki odżywcze może prowadzić do zaburzeń funkcjonowania naszego organizmu. Osoby chore na anoreksje ograniczają swój jadłospis do minimum i rezygnują z wielu produktów, niezbędnych do dobrego samopoczucia. Ponadto często intensywnie trenują, żeby spalić możliwie jak najwięcej kalorii. Takie zachowanie również przyczynia się do utraty cennych pierwiastków mineralnych.

Osoby chorujące na bulimię tracą mnóstwo witamin i minerałów z powodu ciągłych wymiotów. Korzystają one ze środków moczopędnych oraz przeczyszczających, przez które pozbywają się cennych składników odżywczych. Częste wymioty ranią śluzówkę jamy ustnej. Kwas żołądkowy przyczynia się natomiast do uszkodzenia szkliwa zębów. Ponadto do objawów bulimii zaliczamy: bóle brzucha, zaparcia, wzdęcia i mdłości, zawroty głowy, zaburzenia rytmu serca i cyklu miesiączkowego.

KOMENTARZE (0)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany ani zapisany w żadnej bazie.