Co to jest dieta paleo?

Autor: MA
Co to jest dieta paleo?

Dieta paleo to sposób odżywiania oparty na eliminacji ze spożywanych pokarmów przetworzonych produktów. Stawia ona na naturalne składniki takie jak mięso i warzywa. Często nazywana także dietą paleolityczną lub dietą ludzi pierwotnych. Osoba korzystająca z takiej diety dąży do całkowitego pożywiania się jak człowiek z paleolitu.

Jakie mięso?

Jako ,że dieta jest wysokobiałkowa i opiera sie głównie na spożywaniu mięsa, zaleca się jak największe jego spożycie. Skupić należy się głównie na spożywaniu mięsa dzikich zwierząt takiego, jak: dziczyzna, mięso zajęcy oraz przepiórek. Można spożywać także mięso ryb oraz ptaków hodowlanych. Trzeba pamiętać o tym, żeby zadbać o to, by mięso zwierząt hodowlanych pochodziło z jak najbardziej naturalnego źródła. W przypadku ryb, można spożywać praktycznie wszystkie ogólnodostępne ryby z wyjątkiem łososia. Spożywać można także owoce morza. 

Produkty niemięsne

Bazą wielu produktów w diecie paleo są jaja. Tak jak w przypadku mięsa należy zadbać, by pochodziły one z zaufanego, naturalnego źródła. Jeżeli w pobliży nie ma żadnych organicznych farm, wtedy posiłkować możemy się jajami z wolnego wybiegu, dostępnych w supermarketach. Nieodłącznym elementem tej diety są także nasiona i orzechy, ponieważ były one łatwodostępne w epoce paleolitycznej i prawdopodobnie były składnikiem codziennej diety ówczesnego człowieka. Należy pamiętać, że zawierają one wartościowe tłuszcze, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Ważnymi elementami diety paleo są oczywiście świeże owoce oraz warzywa. Nie należy spożywać w tej diecie warzyw strączkowych takich jak fasola, gdyż zawierają one dużą ilość białka, które i tak dostarczamy do organizmu poprzez spożycie dużych ilości mięsa. Polecane są owoce leśne, jagodowe oraz warzywa korzenne takie, jak: marchew, pietruszka, seler, burak.

Zalety diety paleo

Głównym atutem stosowania tej diety jest wyeliminowanie produktów przetworzonych. W diecie paleo nie występują substancje ciężkostrawne, większość produktów ma niski indeks glikemiczny. Zwolennicy tej diety uważają, że dzięki wyeliminowaniu z diety produktów wysokoprzetworzonych jesteśmy w stanie uchronić się przed chorobami cywilizacyjnymi. Jak w każdej diecie należy obserwować zachowanie organizmu i w przypadku wystąpienia nieprawidłowości zaprzestać korzystania z tego sposobu odżywiania.

Stosowanie diety paleo nie ma na celu zwiększenia ani zmniejszenia wagi ciała. Osoby stosującą ją bardziej interesuję przywiązanie do natury. Jednakże stosowanie tej diety może prowadzić do polepszenia naszej gospodarki lipidowej oraz ograniczenia cukru, który w postaci przetworzonej w tej diecie nie występuje.

 

KOMENTARZE (0)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany ani zapisany w żadnej bazie.