Seks w ciąży i seks po porodzie - wiedza bez tajemnic

Autor: AK
Seks w ciąży i seks po porodzie - wiedza bez tajemnic

Seks w ciąży - I trymestr

Partnerzy nierzadko rezygnują z seksu penetracyjnego podczas ciąży, ponieważ nie chcą wyrządzić krzywdy dziecku. Ten rodzaj zbliżenia nie wpływa jednak negatywnie na ciążę, o ile przebiega ona w granicach normy. Jeżeli ginekolog nie zakomunikuje potrzeby ograniczenia penetracji seksualnej z różnych powodów, jest ona całkowicie bezpieczna podczas każdego etapu ciąży. Dziecko jest bowiem kompleksowo chronione błonami płodowymi i mięśniami macicy. Podejmując penetrację, warto także spróbować nowych pozycji, które nie przyczynią się do gniecenia brzucha (np. pozycja jeźdźca).
Jedyną oznaką nieprawidłowego przebiegu seksu penetracyjnego w ciąży jest plamienie lub silne skurcze. Objawy należy skonsultować ze specjalistą.
Pamiętajmy, że otrzymanie lekarskiego zalecenia dotyczącego większej wstrzemięźliwości seksualnej nie jest równoznaczne z rezygnacją z seksu! Przy wykluczeniu penetracji nadal pozostaje wiele możliwości urozmaicenia współżycia w ciąży, np. petting lub seks oralny.

Jeżeli penetracja seksualna jest możliwa, ale pochwa jest bardziej sucha niż zwykle (jest to częsty objaw w ciąży), warto zastosować żele nawilżające. Nie należy jako ich zamienników traktować chemicznych środków, ponieważ mogą one wywrzeć negatywny wpływ na dziecko.

Seks w ciąży - II trymestr i III trymestr

Drugi trymestr oznacza przeważnie lepsze samopoczucie matki, wynikające z zaniknięcia takich objawów jak np. nudności. Piersi się powiększają, ciało staje się wrażliwsze, a tkanki pochwy lekko obrzmiałe. Współżycie odbywać się może na tym etapie zwyczajnie (jeżeli ciąża przebiega w normie), dlatego partnerzy nie powinni rezygnować z cielesnej przyjemności.
Podczas III trymestru kobieta czuje się często ociężała, jest bardziej podatna na wahania nastrojów, a warunki fizjologiczne mogą sprawiać większy niż zazwyczaj dyskomfort. Ostatni okres ciąży to czas na delikatniejsze współżycie, nieobciążające organizmu kobiety.

Seks po porodzie

Połóg to okres poporodowy, podczas którego organizm kobiety poddany jest procesowi regeneracji: macica skurcza się do poprzedniego rozmiaru, a krocze goi. W przypadku porodu naturalnego połóg trwa zazwyczaj od 6 tygodni wzwyż. By określić dokładniejszy przedział czasu, należy skonsultować się z ginekologiem.
Nowe doświadczenia związane z rodzicielstwem sprawiają, że na zbliżenia pozostaje mało czasu i - nierzadko - ochoty. Jeżeli jednak partnerzy pragną zrelaksować się i kochać ze sobą, mogą uprawiać np. seks oralny. Penetracja jest wykluczona ze względu na powolny proces regeneracji narządów płciowych, lecz inne formy zbliżenia równie dobrze sprawdzą się w rozładowaniu napięcia seksualnego i potrzeby zbliżenia fizycznego.

Ciąża i połóg nie powinny być okresami pozbawionymi seksu, jeżeli obie osoby w związku czerpią z niego przyjemność. Ewentualne ograniczenie seksualne w postaci czasowego wykluczenia penetracji nie oznacza bowiem ograniczenia przyjemności! Mnogość rozwiązań, takich jak petting lub seks oralny, czeka na odkrycie. Z nich, kiedy tylko chcemy, powinniśmy czerpać całymi garściami.

KOMENTARZE (0)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany ani zapisany w żadnej bazie.