Sól himalajska

Autor: TN
Sól himalajska

Sól stała się podstawową przyprawą, której używamy w kuchni. Na rynku dostępnych jest wiele jej rodzajów, różniących się miejscem i sposobem wydobycia, a także właściwościami. Jednym z jej gatunków jest sól himalajska. Ta kryształkowa sól o niezwykłej różowej barwie, jest jedną z najczystszych soli jaką możemy kupić. Warto zastanowić się, czy nie jest ona lepszą alternatywą dla tradycyjnej soli kuchennej, która w procesie wydobycia mogą zostać zanieczyszczona.

Czym jest sól himalajska?

Sól himalajska nie jest wydobywana w Himalajach jak wskazywałaby jej nazwa, ale w Pakistanie. Sól pochodzi z pozostałości dna morskiego, które uległo krystalizacji aż 600 mln lat temu. Pozyskuje się ją tradycyjnymi sposobami, czyli używa się wierteł ręcznych, kilofów i prochu strzelniczego. Wydobycie jej w ten sposób sprawia, że sól nie zostaje zanieczyszczona, stąd uznaje się, że sól himalajska jest najczystszą solą wydobywaną na świecie. Ciekawostką jest, że sól ta nie jest tylko wykorzystywana do celów kuchennych, ale robi się z niej lampy, posągi i płytki ścienne.

Kolor różowy soli wiąże się z zwartością tlenku żelaza. Im kryształki soli są większe, tym bardziej intensywny kolor ona posiada. Produkt zawiera ok. 80 składników mineralnych m.in. magnez, cynk, miedź i żelazo.

Zastosowanie soli himalajskiej

Sól himalajską możemy wykorzystać do przyrządzania potraw, podobnie jak w przypadku zwykłej soli. Choć nadmiar spożywania soli jest groźny dla zdrowia, nie możemy jej całkowicie wyeliminować z diety, gdyż sól pomaga m.in. regulować gospodarkę wodną organizmu i ciśnienie krwi. Ze względu na jej wysoką czystość, sól himalajska będzie zdrowszym wyborem niż sól wykorzystywana przez nas dotychczas.

Sól możemy wykorzystywać także do robienia domowych płukanek na gardło i inhalacji, które pomogą nam oczyszczać nos podczas infekcji dróg oddechowych. Dodawana do kąpieli pozwoli na detoksykację skóry i zwalczanie problemów dermatologicznych. Gruboziarnista struktura soli sprawdzi się w przygotowaniu domowego peelingu, który usunie martwy naskórek i pobudzi krążenie.

Czarna sól Kala Namak

Z różowej soli himalajskiej powstaje czarna sól Kala Namak. W medycynie ajurwedyjskiej wykorzystywana była jako środek wspomagający trawienie i przeciwdziałający zaparciom. Sól himalajska zostaje poddana procesowi prażenia w temperaturze przekraczającej 800 stopni Celsjusza. Dodatek węgla drzewnego i drzewa apla sprawia, że pod wpływem ciepła powstaje siarczek sodu, który nadaje soli specyficzny aromat przypominający zapach jaj. Ze względu na ten posmak, sól znalazła szerokie zastosowanie w kuchni, głównie jako dodatek do przypraw. Osoby, które nie spożywają jaj mogą uzyskać ich smak poprzez wykorzystanie tej soli.

KOMENTARZE (0)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany ani zapisany w żadnej bazie.