Nie mam na nic czasu - jak zaplanować swój dzień i znaleźć czas na odpoczynek?

Autor: IS
Nie mam na nic czasu - jak zaplanować swój dzień i znaleźć czas na odpoczynek?

Masz mnóstwo rzeczy na głowie i żyjesz w ciągłym biegu? Ciągle przybywa Ci kolejnych obowiązków i nie wiesz, w co włożyć ręce? Problemem może być zła organizacja pracy i brak umiejętności planowania zajęć. Innym powodem może być nadmiar obowiązków - może bierzesz na siebie za dużo naraz. Dowiedz się, jak uwolnić się z tej pułapki i znaleźć chwilę na odpoczynek. 

Przygotowanie listy zadań

Na początek zastanów się, jakie masz sprawy do załatwienia. Skup się przede wszystkim na tym, co musisz zrobić dzisiaj. W zarządzaniu swoim czasem może pomóc Ci kalendarz, w którym będziesz zapisywać ważne (lub mniej ważne) zadania. Dzięki temu o niczym nie zapomnisz i będziesz mieć większą kontrolę nad swoją pracą. Zastanów się, które czynności są priorytetowe, a które mogą poczekać. Być może część z nich będziesz w stanie przenieść na inny dzień lub całkowicie z nich zrezygnować. Każdego dnia powinnaś znaleźć trochę czasu dla siebie. Idź na kawę z przyjaciółką, obejrzyj odcinek ulubionego serialu albo idź na siłownię. Chwila relaksu i odpoczynku pozwoli Ci się zresetować i nabrać siły do dalszego działania.

Nadmiar obowiązków

Zastanów się dobrze, z jakiego powodu nie wyrabiasz się ze swoimi obowiązkami. Być może część z nich jest zależna od Ciebie, a zatem masz na nie wpływ i możesz wprowadzić zmiany do swojego życia. Może za bardzo skupiasz się na szczegółach i za dużo czasu poświęcasz na dopracowanie każdej czynności? Może w trakcie pracy rozpraszasz się i non stop sięgasz po telefon, a później musisz robić wszystko na ostatnią chwilę? A może jesteś za mało asertywna, nie potrafisz odmawiać i bierzesz na siebie za dużo? Powodów może być wiele. Zastanów się, dlaczego ciągle brakuje Ci czasu i opracuj nowy plan działania. Ciężko oczekiwać jakiekolwiek zmiany, jeśli stale powtarza się te same czynności i żyje według utartego schematu.  

Jak widzisz siebie i jak widzą Cię inni?

Kogo widzisz, gdy patrzysz w lustro? Jesteś uśmiechnięta, pewna siebie i zadowolona ze swoich sukcesów? A może widzisz przestraszoną i zmęczoną osobę, z przymkniętymi oczami? Doprowadzanie się do stanu, w którym za mało śpisz, nie zwracasz uwagi na to, co jesz i wypijasz kilka litrów kawy dziennie, może mieć fatalne skutki dla Twojego zdrowia i samopoczucia. Jeśli mimo swoich osiągnięć czujesz się nieszczęśliwa i nie pamiętasz już dnia, kiedy mogłaś odpocząć i się wyspać, musisz przystopować. Czasem powinnaś odpuścić i zrezygnować z niektórych obowiązków. Nie możesz stale wywierać na sobie presji i bezustannie biec w kierunku sukcesu. Naucz się odmawiać i żyj w zgodzie ze sobą - jeśli wiesz, że przyjęcie kolejnego zlecenia będzie się wiązało z zarwanymi nocami, zastanów się, czy na pewno jesteś na nie gotowa. Pomyśl również, jak odbierają Cię inni ludzi i jak reagują, gdy narzekasz na brak czasu. Możliwe, że Cię podziwiało, chwalą pracowitość i wytrwałość oraz konsekwencję w dążeniu do celu. Takie komentarze mogą zadziałać na Twoją niekorzyść - uznasz, że "nie opłaca się" z tego rezygnować i trzeba dalej dawać z siebie wszystko. Pamiętaj, aby słuchać przede wszystkim siebie i swojego organizmu. Mierz siły na zamiary i nie wstydź się powiedzieć "nie". 

KOMENTARZE (0)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany ani zapisany w żadnej bazie.