Czy uroda pomaga w karierze?

Autor: MA
Czy uroda pomaga w karierze?

Uroda ma bardzo duży wpływ na to, jak postrzegają nas inni. Ma ona także duży wpływ na to, jak potoczy się nasza kariera. Wywarcie pierwszego dobrego wrażenia na rozmowie kwalifikacyjnej zależy w dużej mierze od naszej prezencji. Według badań psychologów uroda nie zawsze pomaga w pięciu się po szczeblach kariery.

Ideały piękna

Pojęcie piękna w odniesieniu do przedstawicieli obu płci zmieniało się na przestrzeni wieków. W średniowieczu ideałami piękna były drobne blondynki z wysokimi czołami. Obecnie blondynki o filigranowej posturze wciąż są uważane za obiektywnie piękne w przeciwieństwie do kobiet z wysokimi czołami. Jest to cecha, którą przedstawicielki płci pięknej starają się ukryć. Wszechobecny internet oraz codziennie bombardujące nas zdjęcia celebrytów wyznaczają obecne ideały piękna.

Przystojny mężczyzna

W przypadku starania się o posadę osoby od HR częściej wybierali osoby, których CV zdobiło ładne zdjęcie osoby aplikującej. Ładni mężczyzny wypadają na rozmowach kwalifikacyjnych lepiej. Dają wrażenie osoby pewnej siebie oraz dobrze nadającej się na dane stanowisko. W przypadku kandydowania na stanowisko kierownicze większe szanse mają właśnie przystojni mężczyźni. Wydają się oni bardziej sympatyczni, ugodowi oraz wydają się posiadać wysokie kwalifikacje do wykonywania danej pracy.

Piękna kobieta

Naukowcy są zgodni co do faktu, że kobiety wpadły w pułapkę własnej kobiecości. Sprawia to ,że łatwiej jest im aplikować na stanowiska szczególnie kojarzone z kobietami, takie jak sekretarka, czy asystentka. Jednocześnie jest im trudniej ubiegać się o stanowiska kierownicze. Obecny wizerunek kobiety przedstawia ją głównie fizycznie. Wszechobecne w reklamach i magazynach zdjęcia pięknych kobiet zajmujących się głównie domem może być krzywdzący dla przedstawicielek mających inne plany odnośnie swojego życia.

W świecie, w którym tak bardzo ubiega się o równouprawnienie wizerunek kobiet wciąż może być dla nich krzywdzący. Na szczęście dynamiczne zmiany na rynku pracy przestają faworyzować mężczyzn na wysokich stanowiskach, dając większe pole dla działalności kobiet.

KOMENTARZE (0)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany ani zapisany w żadnej bazie.