Jakie soczewki kontaktowe wybrać

Autor: KA
Jakie soczewki kontaktowe wybrać

Wada wzroku

Pierwszym wyznacznikiem doboru soczewek jest wada wzroku lub schorzenia albo uszkodzenia rogówki. W związku z tym specjalista bierze pod uwagę średnicę i promień krzywizny materiału, który odgrywa kluczową rolę w korekcji wzroku, jak i poprawie jakości widzenia. W zależności od wady wzroku, która może być zarówno wrodzona, jak i nabyta, wyróżniamy następujące soczewki korekcyjne:

- sferyczne przeznaczone są dla pacjentów z dalekowzrocznością (nadwzrocznością) oraz krótkowzrocznością,

- toryczne dedykowane są osobom z astygmatyzmem,

- multifokalne (progresywne) sprawdzają się w przypadku prezbiopii (starczowzroczności).

Jeśli chodzi o soczewki kontaktowe terapeutyczne, to zwykle zawierają substancje lecznicze lub opatrunki, które pozwalają przeprowadzić skuteczną kurację rogówki oraz ochronić oko przed działaniem czynników zewnętrznych.

 

Tryb noszenia

Ważnym czynnikiem doboru soczewek jest również tryb ich noszenia, o którym decydują indywidualne przekonania oraz komfort wynikający z doboru poszczególnych rozwiązań. Na rynku wyróżnia się następujące soczewki kontaktowe:

- jednodniowe (jednorazowe), które wyrzucamy po każdym użyciu. Nie wymagają dodatkowej pielęgnacji, znajdują zastosowanie wśród osób ceniących sobie standardy higieniczne, żyjące w pośpiechu lub często podróżujące,

- wielokrotnego użytku (dwutygodniowe, miesięczne). W zależności od wybranego modelu soczewki można je wymieniać co dwa lub cztery tygodnie. Decydując się na tego typu rozwiązanie, należy pamiętać jednak o ich sterylnym przechowywaniu, właściwej pielęgnacji i higienie. To obecnie jeden z chętniej wybieranych modeli, który posiada niemal każdy producent.

Soczewki można również nosić w trybie dziennym, zwykle od 6 do 14 godzin, lub ciągłym, czyli nieprzerwanie przez nawet trzydzieści dni, przez całą dobę. Więcej na temat soczewek znajdziesz na: https://www.acuvue.pl/fakty-i-mity-o-soczewkach

 

Niezależnie od wybranego rodzaju czy też marki, my polecamy Acuvue, należy przymierzyć produkt, ocenić komfort noszenia i jakość widzenia, a następnie podjąć ostateczną decyzję.

KOMENTARZE (0)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany ani zapisany w żadnej bazie.