Skuteczne sposoby na zatrzymywanie się wody w organizmie

Autor: IS
Skuteczne sposoby na zatrzymywanie się wody w organizmie

Jeśli czujesz się opuchnięta i zmęczona, a Twoja waga w ciągu jednego dnia wzrosła nawet o 2-3 kg, to może być to znak, że w Twoim organizmie zatrzymuje się zbyt dużo wody. Dowiedz się, jakie są tego przyczyny i jakie produkty powodują gromadzenie się nadmiernej ilości płynów. Poznaj skutecznie sposoby, które pomogą Ci zwalczyć ten problem.

Dlaczego woda zatrzymuje się w organizmie?

Kilka złych nawyków może przyczynić się do zatrzymywania wody w organizmie. Jedną z przyczyn może być nadmierne spożycie soli. Sól zawiera sód, który wysysa wodę z komórek, a następnie transportuje ją do przestrzeni międzykomórkowej. Z tego powodu tworzy się opuchlizna. Kolejną przyczyną trudności z pozbyciem się płynów z organizmu może być… zbyt mała ilość wypijanej wody. Choć może się to wydawać nielogiczne w momencie, kiedy mało pijesz, Twój organizm odczuwa potrzebę zgromadzenia wody na zapas. W ten sposób broni się on przed odwodnieniem i zatrzymuje pozbywanie się zgromadzonych płynów. Siedzący tryb życia sprawia, że krew krąży wolniej. Przez słabe krążenie, płyn zatrzymuje się w tkankach, co prowadzi do powstawania obrzęków. 

Sposoby na pozbycie się nadmiaru wody z organizmu

Najważniejszą zmianą, jaką należy wprowadzić, by pozbyć się wody z organizmu, jest zmiana diety. Należy unikać produktów, które zawierają nadmiar soli. Powinniśmy zatem unikać gotowych dań i sosów, konserw, marynat oraz chipsów i słonych przekąsek. Ponadto warto ograniczyć spożywanie tłustego mięsa oraz żółtego sera. Szczególną rolę w naszej diecie powinny odgrywać świeże owoce i warzywa. Niezbędnym składnikiem jest potas, który niweluje szkodliwe działanie sodu. Aby dostarczyć do organizmu jego odpowiednie ilości, warto zadbać, by na naszym talerzu znalazły się warzywa strączkowe np. soczewica czy groch. Możemy także sięgnąć po owoce i warzywa, które mają działanie moczopędne. Są to między innymi: arbuzy, melony, truskawki, ogórki, pomidory oraz pietruszka. Kolejną istotną kwestią jest dostarczenie do organizmu odpowiedniej ilości wody. Każdego dnia powinniśmy przyjmować około 2 litrów płynów. Wodę należy pić powoli i małymi łykami. Warto również pamiętać o piciu jej regularnie i w niewielkich odstępach czasu. Dzięki temu nasz organizm dostanie sygnał, że nie musi tworzyć zapasów wody. Przy problemach z gromadzeniem wody warto również sięgnąć po herbatki ziołowe - szczególnie polecane są: pokrzywa, mniszek, czarny bez oraz skrzyp. 

Aktywność fizyczna

Najlepszym sposobem na poprawę krążenie jest sport. Aktywność fizyczna powinna stanowić nieodłączny element Twojego planu dnia. Większość osób prowadzi obecnie siedzący tryb życia i spędza wiele godzin przed komputerem. Zamiast spędzać popołudnia na kanapie, warto zadbać o aktywny wypoczynek, najlepiej na świeżym powietrzu. Każdego dnia powinniśmy spędzić co najmniej 30 minut w ruchu. Nie musi to być od razu solidny trening na siłowni czy bieganie, ale dłuższy spacer lub przejażdżka na rowerze to absolutne minimum. Zmień swoje nawyki i wprowadź aktywność fizyczną do swojej codzienności. Zrezygnuj z samochodu, przemieszczaj się po mieście na pieszo i zamień windę na schody. Pomyśl również o zorganizowanych zajęciach sportowych, a najlepiej wykup karnet, który powinien odpowiednio zmotywować Cię do regularnych ćwiczeń.

KOMENTARZE (0)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany ani zapisany w żadnej bazie.